Feeds:
Posts
Comments

Archive for August, 2007

Madheri, Sulltani im i madh dhe i hirshem. Te uroj shendet.Une, skllavi yt, jam nje fakir nga fshati Russe. Ne vendin tim ndjeva deshiren brenda vetes time qe te behesha Mysliman, prandaj po ju drejtuhem Ju. Kerkesa ime eshte qe te me jepet nderi qe, ne prezencen Tuaj, te pranoj besimin Islam. Behuni zemermire dhe me jepni nje pale petka, dhe dicka qe te me jape buke ne sofer. Vetem jepni urdher. Urdhri eshte ne duart e Madherise tuaj, Sulltan im i shkelqyer.
Skllavi yt: Abdullah
Peticion i nje fshatari Ballkanas drejtuar Sulltan-Kalifit (v.1712)

(more…)

Read Full Post »