Feeds:
Posts
Comments

Archive for September, 2007

Nacionalizem apo fashizem?

Mos u trano! Ndoshta eshte e njejta gje. Qe kur me ra ne dore nje analize e Umberto Ecos mbi disa trajta te “Fashizmit te perjetshem” i bera nje analize ideve te mia, dhe te Rilindasve tane. Nuk dua te zgjatem me. Eshte me mire te mbledhim kokat bashke e te mendojme se vertet c’rol ka pasur Jeronim de Rada, Ati Yne qe ishte ne Calabri, kur na nisi drejt rruges tone “Pellazgjike”. A eshte mire? A eshte keq? Nuk di. Di vetem ate qe kane pohuar Hebrejte para mijra vjetesh “Njeriu nuk mbahet vetem me buke”. (more…)

Read Full Post »

Monologu i Musait

Ne nje nga librat e tij per Ballkanin gazetari Amerikan Tim Judah i sjell lexuesit nje pjese nga epika serbe e Marko Krajlevicit. Dialogu i tij me Musa Shqiptarin (Arbanasin) eshte nje metafore e forte per mentalitetin mes dy popujve. Marko eshte princ vasal i sulltanint i ngarkuar prej tij te vrase Musain i cili eshte nje kacak i rrezikshem per rendin publik.

(more…)

Read Full Post »

Udhekryq apo kryq-ne-udhe?

Ne analizen e tij “Shqiperia ne udhekryq”, Ioannis Michaletos, nje analist Grek mendon se Shqiperia se shpejti do te rrembehet nga tsunami i pushtetit ne rritje te minoritetit grek atje. Ndonese teza eshte tendecioze mendoj se meriton te shtrohet per diskutim pasi po flitet ketu per nje minoritet te zhurmshmem, qe ka nje imazh te tej-fryre te vetvetes, dhe qe ne zgjedhjet e fundit lokale arriti te mbledhe mbi 40,000 vota qytetaresh. Me e keqja eshte se ky minoritet perfaqson rrymen me obskurantiste dhe regressive te Grekeve. (more…)

Read Full Post »